21 Ağustos 2017

Turnitin & Ithenticate

Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır.

Turnitin zengin geri bildirim sağlayarak ve intihali önleyerek öğrencilerin yazım yeteneklerini geliştirmektedir. Belirli bir zaman aralığında orijinal yazımı teşvik eder. Günümüz eğitimcileri ve yöneticileri öğrencilerin bilgiyi doğru, düşünerek ve yasal bir şekilde kullanmalarını teşvik etmeye çalışmaktadır. Milyarlarca internet kaynağına erişilebilirlik sayesinde öğrenciler, bir kaynağın tüm paragraflarını bir saniyede kopyalayıp yapıştırabilmektedir. Bu, performans ve değerlendirmelere yapılan vurgu ile birleşince, öğrenci araştırma ve makalelerinde orijinal olmayan içerik kullanımının artmasına sebep olmaktadır.

Üniversitemiz Feedback Studio paketine de üyedir. Feedback Studio, elde yapılan notlandırma ve geri bildirim süreçleri için harcanan zamanı azaltan ve kurumunuzun itibarını koruma altına alan bir benzerlik kontrolü ve geri bildirim hizmetidir. Öğretim elemanları standart veya özelleştirilmiş yorumları sürükle-bırak yöntemiyle doğrudan öğrencinin çalışması üzerine yerleştirme olanağı kazanırken kurallar öğrencilere puanlama ölçekleri konusunda rehberlik sunar ve tutarlılığı arttırır.

Turnitin’i kullanmak isteyen akademisyenler için gereken şifre Kütüphane tarafından sağlanmaktadır. Programı kullanmak isteyenlerin kutuphane@altinbas.edu.tr adresine isim, soyisim ve e-mail adreslerini bildirmeleri gerekmektedir.

Öğretmen kılavuzu :/Files/users/DPT_kutuphane/Öğretmen Kılavuzu.pdf

Öğrenci kılavuzu    :/Files/users/DPT_kutuphane/Öğrenci Kılavuzu.pdf

Kullanım Rehberini incelemek için lütfen Tıklayınız

 

Turnitin Giriş: www.turnitin.com

 

Akademik çalışmalardaki (öğrenci ödevleri hariç) intihalleri tespit etmek amacıyla iThenticate programı, ULAKBİM tarafından yalnızca öğretim üyelerinin hizmetine sunulmuştur. iThenticate’in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlar ile 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır.

Programı kullanmak isteyen akademisyenlere Kütüphane tarafından şifre verilmektedir. Şifre almak isteyenlerin kutuphane@altinbas.edu.tr adresine isim, soy isim ve e-mail adreslerini bildirmeleri rica olunur.

TÜBİTAK EKUAL kapsamında 2011 yılından bu yana aboneliği devam eden iThenticate veri tabanıyla ilgili müzakere sonuçlandırılarak 01 Ocak 2017-31 Aralık 2019 dönemi için lisans anlaşması imzalanmıştır.

İmzalanan lisans anlaşması gereğince; iThenticate sisteminin kullanımı konusunda çeşitli kısıtlamalar getirilmiştir.

İthenticate programının şuan itibari ile  sadece üniversitelerde, doktora ve daha üst dereceye sahip kişilerin kullanmalarına izin verilecektir. Ayrıca, öğrenci ödevi, proje ve tezlerin kontrolü ile ticari olsun ya da olmasın, yayınlanması için herhangi bir dergi editörlüğüne gönderilen makalelerin kontrolü sistem üzerinden yapılmamalıdır. Bu tür ihtiyaçlar için abone olduğumuz Turnitin programı kullanılmalıdır.

Şu anda erişim sıkıntısı yaşanmakta olup,  üye hesapları üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca doktora altı dereceye sahip kişilerin üyelikleri teker teker iptal edilecektir.

iThenticate Giriş: https://app.ithenticate.com/login

Değerli Akademisyenlerimiz,

Turnitin öğrenci sayımız 3000 FTE ile sınırlıdır. Gelen e-postalar doğrultusunda öğrencilerin kayıt olamadıkları görülmektedir. Bu konuyu çözebilmemiz için, aktif olarak kullanmadığınız ve öğrencilerinizin bulunduğu bu sınıflarınızın süresini öne çekmenizi rica ederim. Bu sayede, aktif olarak kullanım sağlayacak hocalarımıza imkan tanımış olacağız. Bunun için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz.

Adımlar:
1. Turnitin'e giriş yapınız,
2. Aktif olmayan (aktif görünen ama artık kullanmadığınız) sınıfın yanındaki düzenle (ayar) simgesine tıklayınız,
3. Karşınıza çıkan sayfadaki takvime tıklayarak bugünün tarihini seçip "Gönder / Submit" butonuna basarak sınıfınızın süresini güncelleyiniz.

Bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla

 

Dear Faculty,

Our school’s Turnitin service is limited to 3000 FTE students. Incoming emails show that there are students who have not yet enrolled in classes. In order to be able to solve this issue, I kindly request you to move your classes, that you are not actively using, forward to an earlier date. In this way, we will be able to let other instructors, who are actively using the service, check students' work. To move your classes forward to an earlier date, please follow the instructions below:

1. Login to your Turnitin account,
2. Click on “Edit/Class Settings” next to inactive class(es) (appearing active yet you are no longer using),
3. A new page will appear. On this page, click on the calendar, select current date and click Submit to update class end date.

Sincerely,