4 May 2021

FAQ

1)      Altınbaş Üniversitesi Kütüphaneleri nerelerde bulunmaktadır?

Altınbaş Üniversitesi Kütüphaneleri, Mahmutbey, Mahmutbey MYO, Bakırköy, Gayrettepe Yerleşkeleri ve Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kütüphanesi olmak üzere hizmet vermektedir.

2)      Altınbaş Üniversitesi Kütüphanelerini kimler kullanabilir?

Altınbaş Üniversitesi mensubu herkesin kullanımına açıktır. Kütüphanemiz dış kullanıcılara kapalıdır.

3)      Kütüphane, haftanın hangi gün ve saatleri açıktır?

Açılış-kapanış saatleri bilgisini ana sayfamızdaki “çalışma saatleri” sayfasında bulabilirsiniz.

4)      Kütüphane kuralları nedir?

Kütüphane kullanım kuralları kullanıcı türüne göre farklılık göstermektedir. Ayrıntılı bilgi için “Kurallar” sayfasına bakınız.

5)      Kütüphaneye gelirken yanımızda yiyecek, içecek getirebilir miyiz?

Kütüphane içinde, şişe su haricinde yiyecek, içecek, tütün ürünleri ve alkol tüketilemez.

6)      Sorularım için kütüphaneciye nasıl ulaşabilirim?

Belli bir konu hakkında kaynak ve kullanım bilgisi almak için kütüphanecilerle iletişime geçilmelidir. Danışma masasında görev yapan Referans Kütüphanecisi araştırmaları yönlendirmekte, kaynakların kullanımına yardımcı olmakta ve her türlü araştırma sorusuna cevap vermektedir.

7)      Kütüphanede bulunan bilgi kaynaklarını nasıl görebilirim?

Kütüphane web sayfasında yer alan “Katalog Tarama” linki kullanılarak taranabilir.

8)      Kütüphanede fotokopi/çıktı hizmeti veriliyor mu?

Kütüphanede fotokopi hizmeti şu anda verilememektedir fakat aynı bina içerisinde fotokopi/çıktı hizmeti alabileceğiniz bir kırtasiye mevcuttur.

9)      Bir kitabın veya derginin tamamının fotokopisini çektirebilir miyim?

Telif Hakkı uygulamalarına göre bir  kitabın %10’undan ya da bir derginin aynı sayısının bir makalesinden  fazlası fotokopi çektirilemez.

10)  Kütüphanede internet erişimi var mı?

Kütüphanemiz Bilgisayar bölümünde internet erişimli masaüstü bilgisayarlar bulunmaktadır. Tüm kullanıcılar kendi şifreleri bilgisayarları kullanabilir. Ayrıca kablosuz internet hizmeti verilmektedir.

11)  Bilgisayarları kullanmak için gerekli kullanıcı adı ve şifreyi nerden temin edebilirim?

Kullanıcı adı ve şifreler için Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı’na başvurmanız gerekmektedir.

12)  Kütüphane kullanıcısı olarak kaç tane materyal ödünç alma hakkına sahibim?

Materyal ödünç alma hakkı kullanıcı türüne göre değişiklik gösterir. Ayrıntılı bilgi için; “Ödünç Verme Kuralları” sayfasına bakınız

13)  Kütüphane kaynakları nasıl ödünç alınır?

Altınbaş Üniversitesi mensuplarının materyal ödünç alma işlemlerinde üniversite kimlik kartlarını göstermeleri gerekir. Her kullanıcı ilk ödünç alma işleminden önce Kütüphane Yararlanma Kuralları Formunu imzalamalıdır.

14)  Ödünç aldığım kaynağın iade süresini nasıl uzatabilirim?

Ödünç alınan kaynağın ödünç süresi, iade tarihinden önce, başka bir kullanıcı tarafından materyalin üzerine rezerv konulmamışsa ve kullanıcının cezası yoksa kütüphaneye gelerek ya da web sayfasında yer alan Kütüphane Hesabım bölümünü kullanarak kaynağın kullanım süresini en fazla 1 defa uzatabilirsiniz.

15)  Başkası adına kaynak ödünç alabilir miyim ya da kaynağın kullanım süresini uzatma işlemi yapabilir miyim?

Kaynak ödünç alma ve süre uzatma işlemi için kullanıcının kendisinin olması gerekir. Sadece iade işlemi başkası adına yapılabilir.

16)  Kütüphane hesabımı nasıl kontrol edebilirim?

Kütüphane web sayfasında bulunan Kütüphane Hesabım linki tıklanır. Açılan sayfada üyelik numarası ve şifre girilerek özel oturum açılır.

17)  İstediğim kaynak başka bir kullanıcı tarafından ödünç alınmış ise ne yapmalıyım?

Eğer bir kaynak başkası tarafından ödünç alındıysa, bu kaynağa rezerv koyulabilir. Kaynak, kütüphaneye geri getirildikten sonra, 3 gün süreyle Danışma masasında rezerv eden kullanıcı için bekletilir. Ayrıca e-mail ile bildirim yapılır.

18)  Kaynağı kimin ödünç aldığını öğrenebilir miyim?

Kullanıcı bilgileri gizli tutulmaktadır.

19)  İadesi geciken kaynaklar için kütüphanenin uyguladığı ceza nedir?

İadesi geciken kitaplar ve filmler için kullanıcıya getirmediği gün sayısının 2 katı kadar gün kitap alamama cezası uygulanır. Geç getirilen iPadler için ise para cezası uygulanır. Detaylı bilgi için “Kurallar” bölümüne bakınız.

20)  Ödünç aldığım kitabı kaybettim, ne yapmalıyım?

Ödünç alınan kitabın kaybedilmesi durumunda kullanıcı kaybettiği kitabın aynısını temin etmek zorundadır.

21)  Ödünç aldığım kitabın yıpranmasına sebep oldum, ne yapmalıyım?

Ödünç alınan materyalin tüm sorumluluğu kullanıcıya aittir. Kitabın sayfasının kopması, yıpratılması, üzerine sıvı dökülmesi vb. durumlarda kütüphaneci iade almama hakkına sahiptir. Bu durumda kullanıcı materyalin aynısını temin etmek zorundadır.

22)  Süreli yayınları ödünç alabilir miyim?

Süreli yayınlar sadece kütüphane içinde kullanılır. Kütüphane dışına çıkarılamaz.

23)  Görsel-İşitsel malzemeleri ödünç alabilir miyim?

Film arşivi dışındaki hiçbir CD, DVD, VCD ödünç verilmez. Sadece Kütüphane içinde kullanılır. Film arşivinden yaralanmak için “Kurallar” sayfasına bakınız.

24)  İstediğim materyal kütüphanede yoksa ne yapabilirim?

Yayın taleplerinizi “Kütüphane Hesabım”dan özel oturumunuzu açarak, Talep formunu doldurarak yapabilir ya da doldurduğunuz formları kütüphanedeki Yayın Talep kutusuna atabilirsiniz. Detaylı bilgi için web sayfamızdaki YORDAM kullanım kılavuzuna bakınız.

25)  Kütüphanelerarası ödünç verme hizmetinden yararlanabilir miyim?

Kütüphanelerarası ödünç verme hizmetinden sadece Altınbaş Üniversitesi Akademisyenleri faydalanabilir. Akademisyenlerimiz ILL formunu doldurarak talepte bulunmalıdır. Detaylı bilgi için “Kurallar” bölümüne bakınız.

26)  Elektronik kaynaklara nasıl ulaşabilirim?

Web sayfamızda yer alan Açık erişim, E-dergiler ve Veritabanları bölümünden Abone olunan ve denemeye açılan veritabanlarındaki e-dergi, e-kitap vb. e-kaynaklara ulaşabilirsiniz.

27)  Kampüs dışından veritabanlarına ve e-dergilere ulaşabilir miyim?

Kampüs dışından erişim için bilgisayarınıza Proxy ayarlarını yapılandırmanız gerekmektedir. Detaylı bilgi için; “Uzaktan erişim” bölümüne bakınız. Kullanıcı adı ve şifre için kütüphane görevlisine başvurunuz.

28)  Kayıp eşyalar için nereye başvurabilirim?

Kütüphanede çanta, mont vb. kişisel eşyaların bırakılması yasaktır. Kaybolan veya unutulan eşyalardan kütüphane sorumlu değildir. Kütüphanede bırakılan / unutulan eşyalar Güvenliğe bırakılır.